Jsme nezisková organizace. Čteme se [fakticky], protože [fejky] tu nechceme. Proto se věnujeme mediální výchově a kritickému myšlení. A to od roku 2018, tedy už přes šest let. Dosud jsme realizovali interaktivní workshopy pro stovku škol a pro více než deset tisíc dětí. Zabýváme se mediální výchovou, kritickým myšlením, bezpečností na internetu a kultivovaným diskutováním. A protože ve školách to nekončí, děláme interaktivní workshopy i pro učitele, obce a firmy.
Jsme lidé rozličných profesí a zájmů: učitelé, novináři, sociologové, fotografové, grafici… Snažíme se tak o komplexní pohled na mediální výchovu a nahlížení na ni z různých pohledů a oborů.
Jsme mladí. A svět kolem nás nám není jedno. Ke studentům máme stále blízko, proto zachytáváme trendy, které je formují, mluvíme s nimi jejich jazykem a o věcech, které je zajímají.
Jsme otevření a rádi se učíme. Účastníme se nejrůznějších kurzů, mimo jiné i několika evropských odborných školení zaměřených na mediální gramotnost a kritické myšlení.
Jsme upovídaní, a tak rádi debatujeme. A to hlavně ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla. Už jsme diskutovali například s Jindřichem Šídlem, Václavem Moravcem nebo Michalem Kaderkou. A vždycky to bylo objevné.
Přemysl Danda
Jsem učitelem na ScioŠkole na Praze 4, dříve jsem pracoval jako redaktor Hospodářských novin a byl jsem spolupracovníkem projektu Demagog.cz, který se zaměřuje na ověřování faktických výroků. Dezinformace jsou jedním z velkých rizik současné společnosti a vnímáme jako klíčové pokusit se o rozvoj mediální gramotnosti a zejména kritického myšlení.
Aneta Štokrová
Jsem studentka žurnalistiky na Univerzitě Karlově a externí redaktorka Radia Wave, stanice pro mladé posluchače Českého rozhlasu. Dnešní svět mladých je propojen médii a sociálními sítěmi, proto je důležité řešit také témata, která se jich přímo týkají. Ať už jde o sdílení memů nebo osobních údajů, snažíme se dětem ukázat, jak z internetu udělat bezpečnější místo, a předcházet tak i kyberšikaně.
Valérie Štylerová
Studuji žurnalistiku na FSV UK. Kromě aktivit ve Fak(e)ticky se věnuji například i dobrovolnictví v environmentálně vzdělávacím oddílu pro mládež, výuce angličtiny, práci s audiem a tvorbě webů. Nejčastěji jsem pak k nalezení s propiskou a blokem v ruce a dvaceti neodbytnými otázkami v hlavě – a právě proto považuji diskuzi za jednu z nejdůležitějších součástí mediální výchovy.
Markéta Svobodová
Jako studentka žurnalistiky na FSV UK vnímám, že dnešní doba je natolik rychlá, že dá práci vyznat se v aktuálním dění nebo v technologiích. Prací ve Fak(e)ticky se snažím rozšiřovat povědomí o mediální gramotnosti, o fungování a vlivu sociálních sítí nebo o dezinformacích. Kromě toho jsem zapojena do projektu Link2Ukraine, ve kterém se snažíme podávat ověřené informace a analýzy o dění na Ukrajině i ve více jazycích. Ráda fotím, čtu, cestuju a poznávám zajímavé lidi.
Ema Dvořáková
Jsem studentkou žurnalistiky na FSV UK a geografie na PřF UK. Na žurnalistice se věnuji hlavně fotce. Geografii jsem začala studovat hlavně proto, že je třeba uvědomovat si, že všechno je se vším spojené. Média, sociální sítě a všudypřítomné informace utvářejí geopolitické vztahy po celém světě. Dle mých zkušeností je proto důležité kriticky myslet a přemýšlet nad věcmi v širším celku.
Monika Všetečková
Jsem studentkou Mediálních studií na FSV UK, která jsem si zvolila jako nadstavbu k Mezinárodním vztahům. Díky studiu médií jsem objevila novou energii zkoumat digitální svět a to, jakým způsobem se v něm děti pohybují. Mou doménou jsou témata jako zdravý vztah k technologiím a digitální minimalismus. Při workshopech pro Fak(e)ticky se mi hodí hlavně zkušenosti z práce s dětskými kolektivy, které se věnuji už přes dekádu, či stáže v televizi.
Matyáš Počepický
Baví mě předávat informace a vidět, že se díky mně někdo něco nového naučil a nebyla to nuda! Při práci ve Fak(e)ticky těžím ze zkušeností, které jsem nabyl v reklamních agenturách, při dobrovolnické práci s ukrajinskými dětmi v OPU či doučováním angličtiny. Tyto zkušenosti mne přesvědčily, že je důležité kriticky hodnotit informace, které přijímáme, umět si je ověřit, ale také je umět srozumitelně a fakticky správně předat dál. Studuji magisterský obor Mezinárodní Obchod na VŠE v Praze a v rámci vedlejší specializace se věnuji multimédiím. Ve volném čase tvořím hudbu, hodně sportuji a jsem rád v přírodě.
Anna Peclová
Studuji žurnalistiku na FSV UK. Do Fak(e)ticky jsem se přidala, abych se naučila něco nového a hlavně, abych to mohla předávat dál. Ráda čtu, píšu a zpívám. Nejšťastnější jsem na cestě za dobrodružstvím do dalekých světů.
Nikol Mudrová
Studuji žurnalistiku na FSV UK, kde se zaměřuji zejména na fotografii, dezinformace a nová média. Mám za sebou psaní a focení pro Studentu, stáže v ČT a v Seznam Zprávách, kde jsem nakonec zakotvila. V SZ edituji sociální sítě, píši zpravodajský newsletter a sem tam objíždím seniory s workshopy mediální gramotnosti. Ve volném čase se snažím co nejvíc číst, pít litry kafe a neprokrastinovat.