+ 420 736 754 372
fakticky.workshopy@gmail.com

NovinaDřina – Fotoreportáž

NovinaDřina – Fotoreportáž

Jak vypadá novinář? Většina z nás si nejspíš představí reportéra v televizi nebo člověka, který píše do novin. Ti kreativnější si možná vzpomenou na paparazzi, ale málokomu se vybaví reportážní fotografové. V dnešní NovinaDřině se zaměříme právě na ně. 

Fotografie je důležitá zejména pro noviny a webové zpravodajství. Obrazy lidské oko upoutají snadněji, než samotný text a někdy si i díky jedinému snímku dokážeme představit, jaká na místě události byla atmosféra a co se tam komu stalo. Reportážní fotografie se používají buď jako samostatné vyprávění obrazem nebo častěji jako doplněk k psaným článkům. 

VÝZVA TŘETÍ: FOTOREPORTÁŽ

Reportáž a rozhovor máme za sebou. Tvým dalším úkolem bude nafotit fotoreportáž o 10–15 fotografiích na téma Můj den. Stačí vzít do ruky foťák nebo chytrý telefon a pomocí fotografií vyprávět příběh svého dne. Co děláš od rána až do večera, koho potkáváš, co kolem sebe vidíš? Když během tohoto úkolu otevřeš pořádně obě oči, určitě kolem sebe uvidíš mnohem víc, než kdy jindy. 

Svůj soubor reportážních fotografií nám pošli do zpráv na Facebooku nebo na fakticky.workshopy@gmail.com. Ve Faketicky máme i několik fotografů, tak pokud tě fotografie baví, mohlo by tě zajímat, že ti na tvoje fotografie pošleme zpětnou vazbu a nejlepší fotoreportáž zveřejníme na našem webu!

Tip: Zkoušej ve své fotoreportáži kombinovat různé úhly pohledu, celky i detaily. Až fotografie nafotíš, věnuj dostatek času jejich výběru. Správný výběr je totiž nejdůležitější část fotografova tvůrčího procesu. Nezapomeň, že ve fotoreportáži musí fotografie být dobré nejen samostatně, ale také ve vztahu k ostatním fotografiím.

Pokud si nejsi jistý/á, jak fotoreportáž vypadá, podívej se třeba na tento příklad z Aktuálně.cz – Foto: Kombinéza, štít a troje rukavice. Nahlédněte do první linie boje s koronavirem

Reportážní fotografové by se měli snažit o co nejpravdivější zobrazení skutečnosti. Nesmí tedy podvádět a photoshopovat fotky, jak se jim hodí. Důležité ale je si uvědomit, že být stoprocentně objektivní, není technicky možné. Vyfotit celou událost nelze, protože už samotný výběr toho co se fotí a co ne, úhel pohledu, barevnost apod. jsou prostředky, kterými určíme, jak zobrazená událost bude na diváka působit. Proto když vidíte jakékoli fotografie, buďte obezřetní. I když nejsou snímky photoshopované, nemusí zobrazovat celou skutečnost. Je to jen otázka perspektivy. 🙂

Zdroj: Twitter 9GAG

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *