VIRtuálně II. – Koronavirus a dezinformace
Dezinformace, fake news nebo hoax – to jsou slova, která souvisí s označením nepravdivých zpráv. Proč by nám někdo chtěl podávat nepravdivé informace? Třeba proto, aby nás zmátl nebo přiměl udělat něco, co bychom jinak neudělali. To nás ale někdy může ohrozit.
Představ si, že by ti někdo lhal o věci, která může mít zásadní dopad na zdraví. Dezinformace se totiž často objevují v souvislosti právě s léčbou různých vážných nemocí jako například rakovina.
🧠 Proč můžou být nepravdivé zprávy nebezpečné pro lidi, kteří se s nějakou nemocí léčí nebo se týká jejich blízkých? Napiš co nejvíce důvodů, které tě napadnou.
🔍 I o koronaviru se v poslední době objevily na internetu dezinformace. Vypátrej alespoň 3 a napiš, co ses v nich dozvěděl.
💪Výborně, teď když máme dezinformace pod lupou, pojďme je uvést na pravou míru. Najdi minimálně ve třech dalších článcích různých médií a zdrojů odlišné informace, které tyhle fake news opraví a vysvětlí.
Jako nápovědu tady pro tebe máme příklad dezinformace a jejího vyvrácení. 👇🏼
„Česnek je zdravé jídlo, které může mít určité antimikrobiální vlastnosti. V současnosti však neexistují žádné důkazy, že konzumace česneku chrání lidi před novým koronavirem,” vyvrací tuto dezinformaci Světová zdravotnická organizace.
Nejlepší prevencí je zatím (jako u každého virového onemocnění) dodržování hygieny. Ruce si myjte důkladně mýdlem minimálně po dobu 20 nebo 30 vteřin. To je přibližně stejně dlouho jako trvá zabroukat si sloku písničky Skákal pes nebo refrén a melodii z písničky bad guy od Billie Eilish. Jaké písničky byste si u mytí rukou zpívali vy?
Dalš inspiraci najdeš na našem Facebooku nebo Instagramu. Spolehlivé informace ohledně koronaviru hledej například na stránkách Ministerstva zdravotnictví koronavirus.mzcr.cz.
Odpovědi posílej na Facebook nebo na mail: fakticky.workshopy@gmail.com