VIRtuálně XVI. – Svoboda slova x hate speech x cenzura
Apríl je za námi a dnes může VIRtuálně pokračovat už ve vší serióznosti. Včera jsme se bavili o dezinformacích, kterými je internet bohužel neustále zaplavený. Na sociálních sítích na nás ale číhají i další nebezpečí. Jedním z nich je hate speech.
V naší zemi je Listinou základních práv a svobod zaručena svoboda slova. Znamená to, že každý může říkat a psát, co si myslí, a nemusí mít strach, že mu ráno bude na dveře klepat policie. Má to ale háček. Tvoje svoboda končí tam, kde začíná svoboda druhého. Nenávistné projevy 💣 >hate speech<💣, ať už proti lidem jiného vyznání, jiné rasy nebo jiného politického smýšlení, jsou za hranicí. Nejen, že sami cítíme, že nadávat někomu není správné, ale podle zákona to dokonce může být trestný čin. Twitter, Facebook a další oblíbené sítě bohužel hate speech hodně usnadňují. Co je snazšího, než vylít si vztek z bezpečí domova přes svůj mobil nebo počítač?
Svoboda slova je také zásadní pro práci novinářů. V některých státech si v novinách zkrátka nepřečtete o ničem, co by se „nehodilo do krámu“ tamní vládě. Česká republika je na stupnici svobody vyjadřování určitě v té lepší půlce. Oproti tomu v takové Číně by se vám mohlo stát, že po neopatrném výroku zmizíte a už o vás nikdo nikdy neuslyší. Celkově, čím více je stát totalitní, tím více se snaží potlačit i ty nejmenší známky nesouhlasu.
🧠 Zkus dneska najít na některé ze sociálních sítí nenávistný příspěvek nebo komentář pod příspěvkem, zkopíruj ho a vysvětli, proč jde o hate speech. Někdy je těžké určit, jestli je obsah ještě v pořádku, nebo už je nebezpečný.
🧠 Potom si zkus představit situaci, že je v České republice zavedená cenzura – státní omezování svobodného šíření informací. Co by se pro tebe změnilo, na co by sis musel/a dávat pozor?
Na odpovědi budeme čekat na emailové adrese fakticky.workshopy@gmail.com nebo na našem Facebooku.
Náš workshop zdarma pro vítěze soutěže je pořád ve hře!