Mediální a informační gramotnost, kritické myšlení a zodpovědné chování v (nejen) online světě. Důležitá témata, se kterými již od roku 2018 jezdíme mezi žáky, učitele, rodiče i veřejnost. Ale pozor! Nepřednášíme – naopak. Účastníky zapojíme do diskuze a pomocí aktivit a reálných příkladů zajistíme, aby si všechno vyzkoušeli na vlastní kůži.
Naše workshopy jsou vhodné pro všechny ročníky základních škol, středních škol i gymnázií. Všechno – obsah i formu předávání – totiž přizpůsobujeme dané věkové kategorii a rádi vyhovíme i Vašim požadavkům na konkrétní dílčí témata (abychom jen neopakovali, ale naopak navázali dále a rozvinuli to, co již žáci a studenti vědí).
Abychom byli schopni zachovat interaktivitu setkání a v diskuzi se dostalo na každého, jsou workshopy určené pro skupiny ca 30 žáků (běžná školní třída). Jeden workshop trvá 90 minut (tedy dvě vyučovací hodiny), pokud si na nás ale vyhradíte rovnou 120 minut, rádi si s vámi užijeme delší program – a to bez navýšení ceny.
Pokud vás některý z workshopů zaujal, ozvěte se nám a společně doladíme detaily.

Sociální sítě: jak se nezbláznit a nenaletět?
Propojují svět, ale zároveň nás od sebe nenápadně vzdalují. Vysvětlujeme, jak sociální sítě fungují, rozebíráme jejich pozitivní i negativní stránky. Učíme se na internetu ochránit své duševní zdraví i peněženku.
Umíte si představit týden bez mobilu? Měsíc bez internetu? Už je to tak. Internet a sociální sítě se staly nedílnou součástí našich životů. Proto bychom si měli neustále připomínat, jaká rizika, ale také příležitosti jsou s nimi spojeny. V rámci setkání vytvoříme s účastníky bezpečnou atmosféru, ve které budeme vzájemně sdílet zkušenosti s digitálním prostředím. Provedeme je aktivitami, ve kterých si prakticky vyzkouší, jak na internetu ochránit své soukromí, data i psychickou pohodu. Naučíme se, že sociální sítě nám mohou dobře sloužit, ale vždy je třeba najít správný balanc.
témata: návyky, digitální propast, podvody, viry, hesla, falešné profily, digitální stopa, soukromí, metadata, kyberšikana, deepfake
Umělá inteligence – prakticky a eticky
Co to je umělá inteligence a proč mi chce vzít práci? Společně si představíme AI se všemi využitími i výzvami – a to jak modely textové, tak obrazové. Velkou pozornost věnujeme etické stránce.
Program je zaměřen na téma umělé inteligence – zejména na nástroje, které ji využívají a mohou být pro účastníky přínosné. Řešíme, na jakých principech tyto nástroje fungují, na jaké jejich aspekty si dát pozor, zda a jak AI změní jednotlivé stránky lidské činnosti. Zastavíme se u autorského práva, deepfake videí, scamů i praktických a etických využití těchto technologií.
témata: fungování AI, nástroje, etické výzvy, autorské právo, kreativita, budoucnost, pracovní trh, ochrana dat, deepfake, dezinformace, podvody


Finanční gramotnost v online světě
Kolik stojí “zadarmo”? A proč nám reklama nabízí přesně to, co chceme? Když o nás marketéři vědí všechno a herní mechanismy se nápadně podobají hazardním automatům, je čas proti těmto trikům bojovat.
Online svět není jen zábava, ale i místo, kde se točí velké peníze. Jaké strategie používají firmy, aby nás přiměly utrácet? Co jsou to loot boxy, kde najdeme mikrotransakce a proč smaragdový meč k Vánocům není úplná blbost? Společně si prostřednictvím aktivit vyzkoušíme, jak si udržet kontrolu nad svými financemi i ve světě online nákupů a her. Podle zkušeností účastníků se zastavíme u témat influencerů, předplatných či digitálních měn.
témata: peníze v digitálním světě, herní ekonomika, dětský hazard, mikrotransakce, (personalizovaná) reklama, influenceři, online nákupy, podvody
Dezinformace, média a zdroje
Věříte víc mámě nebo Wikipedii? A proč? Společně se naučíme vyznat se ve světě informací – jak najít důvěryhodný zdroj a rozlišit názor od faktu, na ukázkách zjistíme, jak nenaletět na dezinformaci.
Nízká mediální a informační gramotnost vede k tomu, že se v České republice daří nejrůznějším dezinformačním serverům a populistickým hnutím. Chceme to změnit. V rámci setkání plného aktivit a diskuze se naučíme například jak vypadá důvěryhodný (primární i sekundární) zdroj, jaký je rozdíl mezi názorem a faktem, poznáme české mediální prostředí a práci novináře a ukážeme si reálné příklady dezinformací a společně je fact-checkneme.
témata: informace, pravda/lež/názor, (primární) zdroje, důvěryhodnost, média a jejich druhy, bulvár, dezinformace, deepfake, fact-checking


Kritické myšlení: manipulátoři vs. argumenty
Jak se nepohádat u rodinné večeře – i když máme odlišné názory? Zjistíme, jak na kritické myšlení a práci s informacemi, odhalíme manipulaci a argumentační fauly. Natrénujeme si konstruktivní diskuzi.
Každý den jsme zavaleni obrovským množstvím informací z nejrůznějších zdrojů. Proto je stále důležitější přemýšlet kriticky. Co to znamená? Nepřijímat informace slepě, umět se nad nimi zamyslet, vyhodnocovat je a zhodnotit jejich relevantnost. Na interaktivním setkání se budeme věnovat technikám, které všechny tyto dovednosti trénují. Zároveň ukážeme, jak rozpoznat argumentační fauly nebo manipulaci a prakticky si vyzkoušíme, jak jim ve svém vlastním projevu předejít.
témata: emoce a racionalita, bias mozku, argumentace, diskuze, hádky, zpětná vazba, empatie (pro starší: kognitivní zkreslení, argumentační fauly)
Předsudky – kde je najdeme a jak škodí?
V televizi či reklamě, na internetu nebo mezi přáteli a rodinou. S kolika předsudky se denně setkáme, aniž bychom to poznali? A kolik z nich sami nevědomky používáme? Ponoříme se do světa stereotypů, které ovlivňují naše vnímání lidí i situací. Společně prozkoumáme, jak předsudky vznikají, jak mění mezilidské vztahy a jak je můžeme překonávat.
Ve workshopu, který vznikl ve spolupráci se skupinami z dětských domovů, si s využitím reálných příkladů, scénářů různých situací a diskuze ukážeme, proč je důležité rozlišovat mezi realitou a zažitými stereotypy. Dotkneme se i tématu využívání předsudků k manipulaci a poté naopak způsobů, jak podporovat empatii. Vyzkoušíme si pohled na svět jinýma očima – protože cesta k většímu porozumění začíná u nás samotných.
témata: předsudky a jejich vliv, sexismus, rasismus, xenofobie, bias mozku, sociální bubliny, mediální obraz, manipulace, empatie


Pro pedagogy – NA MÍRU
(nebo jakýkoli workshop z nabídky pro žáky)
Učitelé jsou pro žáky zdrojem informací i morálním vzorem. Hrají společně s rodiči jednu z nejdůležitějších rolí ve zvýšování mediální gramotnosti, získávání digitálních kompetencí a péči o kritické myšlení v České republice.
Z různých průzkumů ovšem vyplývá, že vzdělanost učitelů v těchto tématech není příliš vysoká. Důvodem jsou zejména chybějící materiály i nedostatečný prostor pro celoživotní vzdělávání. Trendy v těchto oblastech se navíc velmi rychle proměňují, je tedy náročné problematiku neustále sledovat a udržovat si aktuální přehled. I s tím ale dokážeme pomoci.
Řekněte nám, jaká témata vás zajímají, jaké máte zkušenosti s jejich výukou a co byste si rádi ze setkání odnesli. Domluvíme se na programu na míru Vašemu sboru – a věřte, že to nebude nuda.
na školení pro učitele se můžete dozvědět například:
- které aktivity jsou u dětí osvědčené a co při nich čekat
- co mezi žáky a studenty rezonuje a jak s nimi o tom mluvit
- jak zapojit mediální výchovu do různých předmětů
- s čím vším vám mohou pomoci různé (nejen) AI nástroje
- kde hledat další inspiraci, metody a konkrétní příklady